Bugun...


Yemliha Öztürk


Facebookta Paylaş

"Tesadüf mü? kimi sevsek kaybediyoruz."
Tarih: 15-04-2019 20:11:00 Güncelleme: 15-04-2019 20:11:00


"Tesadüf mü? kimi sevsek kaybediyoruz."

Tesadüf mü bilinmez ama bütün dost ve kardeş olarak gördüğümüz ülke ve liderler elimizden bir yıldız gibi kayıp gidiyor. Bir kaç gün önce Kuzey Sudan'da ordu tarafından bir darbe gerçekleştirildi. Yönetime el koyan askeri konsey devlet başkanı Ömer el Beşir'i tutukladı. Darbenin arkasında Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap emirliklerinin olduğu tahmin ediliyor.

 

Bu saydığımız ülkelerin Türkiye'ye karşı hasmane tutumları olduğu aşikar. Türkiye Sudan ilişkileri çok iyi seviyelerde devam ederken, bazı kesimler bu darbenin aslında Türkiye'ye karşı yapıldığını ileri sürüyorlar. Türkiye'nin bu ülkede milyarlarca dolar yatırımları var. Bu yatırımlar askeri yönetim döneminde nasıl etkilenecek bekleyip göreceğiz. Uluslararası Ceza Mahkemesi Darfür'da savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekten El Besir hakkında tutuklama emri çıkarmıstı. El Besir dünya'dan izole edilmiş durumdaydı. Sadece Türkiye ve bir kaç ülke tarafından kabul görüyordu.

 

Bir zamanlar Beşar Esad'ı kardeşimiz gibi seviyorduk. Türkiye ve Suriye neredeyse iki millet bir devlet gibiydi. Ülkede iç savaş çıktı sekiz yıldır Suriyeliler birbirini öldürüyor ve milyonlarca insan ülkesini terk etti. Suriye'nin eski haline dönmesi çok zor ve galiba üçe bölünecek.

 

Mihail Saakaşvili'nin cumhurbaşkanlığı döneminde Gürcistan ile güzel ilişkiler inşa etmiştik. Her iki ülke halkı nüfus cüzdanıyla vizesiz seyahat yapabiliyorlardı. Bir gece ansızın Rus birlikleri Gürcistana girdi. Cumhurbaşkanı Saakaşvili ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Gürcistan'a ait Abhazya ve Osetya özerk bölgeleri Rusya tarafından işgal edildi.

 

Muhammed Mursi Mısır Cumhurbaşkanı olarak seçildiğinde çok sevinmiştik. Ne de olsa muhafazakar ve bizden biriydi. Var gücümüzle Mursi'nin arkasındaydık. Daha görev süresi bir yılını doldurmadan ne olduysa birden sokak gösterileri başladı. Sokak gösterilerini bahane eden Mısır ordusu bir darbeyle yönetime el koydu. Ordunun başındaki genelkurmay başkanı Abdülfettah eş-Sisi cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tarafından göreve getirilmişti. Mısır'da onlarca insan idam edildi ve Muhammed Mürsi hala zindanda.

 

Rahmetli Muammer Kaddafinin Libyasıyla' da aramız gayet iyiydi. Hatta "Kaddafi insan hakları ödülü" o zaman başbakan olan sayın cumhurbaşkanı Erdoğan'a verilmişti. Ülkede iç savaş başladı devlet başkanı Kaddafi acımasız bir şekilde öldürüldü. Daha sonra Libya üç beş parcaya bölündü hala iç savaş devam ediyor.

 

Coğrafi olarak çok uzak olmasına rağmen Hugo Chavez'in Venazuelasıyla da iyi ilişkilerimiz vardı. Allah var, şimdi sevmesin Chaez'de bizi çok severdi. Bir darbeyle görevden uzaklaştırıldı ama pes etmedi darbeye darbeyle karşılık verdi tekrar görevinin başına geçti. Ancak çok sürmedi hastalandı ve bu dünyadan göçtü.

 

Chavez'den sonra cumhurbaşkanı seçilen Maduro zor günler geçiriyor. Sayin Cumhurbaskanimiz Erdogan ile Maduro cok samimi iki dost. Sayın Maduro'da Türkiye ve Türkleri çok seviyor. Amerika ve batı'nın desteklediği muhalefet yanlıları sokak gösterileri düzenleyerek hükümeti yıkmaya çalışıyorlar. Siyasi krizin yanında Amerikan ambargosu yüzünden ülke ekonomiside çok kötü ve enflasyan yüzde binlerle ifade ediliyor. Boyle devam ederse Maduro ve Venezuelayi da kaybedecegiz.

 

Kuzey'den deniz komşumuz olan Ukrayna ile de durum farklı değildi. İkili ilişkiler hem cumhurbaşkanları arasında hem de ülkeler arasında gayet iyi gidiyordu. Hatta beraber bazı ortak projeler gerçekleştirecektik. Bunlardan bir tanesi dünyanın en büyük kargo uçakları olan antonovları beraber üretecektik. Batı yanlısı yönetimi kabullenemeyen Rusya ukrayna''nin doğusunda yaşayan Ruslar aracılığıyla karışıklık çıkarttı. Daha sonra bu karışıklık iki ülke arasında savaş'a dönüştü, bunu fırsat bilen Rusya Kırım'ı ilhak etti. Ayrılıkçı Ruslar'da Ukrayna'nın doğusunda birkaç büyük şehirde kendi cumhuriyetlerini ilan ettiler. Ortak uçak üretimide herhalde başka bir bahara kaldı.

 

Bir de çok sevdiğimiz kankamız diyecegimiz Katar var. Çok şükür orada hala halk ayaklanması ve bir iktidar değişikliği yok. Ancak Katar diğer komşu ülkeler tarafından tamamen izole edilmiş durumda. Bölgedeki bütün ülkelerle kavgalı ve sadece İran üzerinden dünya'ya açılabiliyor.

 

Bizim sevgi yöntemimiz ve dozunda bir problem var galiba. Acaba sevdiklerimizle nefret ettiklerimizi bir yer değiştirsek diyorum. Örneğin biraz'da nefret ettiğimiz zalim Netenyahu ve Trum'u sevsek, onlarında başlarına böyle güzel olaylar meydana gelse. Hatta bunların yanına dolar milyarderi görgüsüz Suud ailesinide eklesek nasıl olur.

Doğruları sevmeye devam dileklerimle...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI