Bugun...


Taylan Özgür ÇETİN


Facebookta Paylaş

KENTLERİ YÖNETMEK
Tarih: 17-12-2018 22:53:00 Güncelleme: 17-12-2018 22:53:00


Artan Nüfus ve hatalı tarım politikaları nedeni ile kırsalda yaşayan insanlar şehrin cazibesi ve kolaylıklarından faydalanmak maksadı ile kentlere göç etmektedir. Bu durum hızlı bir şekilde kentlerin büyümesine yol açmaktadır. Planlamada sağlıklı öngörüde bulunamayan kentler bu hızlı büyümeye yeterince cevap veremiyor ve sorunlara çözüm üretemiyor.

 

Bu aşamada kentleri yönetenlerin becerileri kabiliyetleri ehliyetleri ve sorun çözme maharetleri devreye giriyor. Ülkemizde sağlam kadrolarla yönetilen şehirlerimizde bu sorunlar asgari düzeye indirgenebilmektedir.

 

Peki, bu sistem nasıl kurulabilir. Kentleri yönetmek bir kişinin tek başına yapabileceği ya da üstesinden gelebileceği bir durum değildir. Bunun için Belediyelerimizin tamamının kurumsal bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir. Organizasyon şeması ve iş bölümü olmayan belediyeler zaten belli bir süre sonra kendileri sorun olmaktadır.

 

Belediye başkanı olarak seçilecek kişinin tespitinde öncelik vaatleri değil. Kişinin profili ve tecrübeleridir. Bir kentin başkanı vizyon sahibi olmalıdır.

 

Başkan tespitinde kişinin yönetme kabiliyeti, olaylara yaklaşımı, ikili insan ilişkileri baskı anında karar verme yeteneklerinin tespit edilmesi gereken önemli hususlardır.

 

Başkan adil ve güvenilir olmalıdır. Kibir, yalan bir başkanın uzak durması gereken davranışlardır.

 

Başkan organizasyon şemasını çok iyi hazırlamalı kendine yeter sayıda konusunda uzman teknik kişilerden oluşan başkan yardımcıları atamalıdır.

 

Başkan yardımcıları yine kendi alt birimlerinde konusunda uzman kadroları oluşturmalıdır.

 

Güçlü bir belediye meclisi sorunsuz yönetilen bir belediyenin olmazsa olmazıdır. Seçilecek belediye meclisi halkın her kesimini temsil eden kendi konusunda uzman kişilerden oluşmalıdır.

 

Elbistan son 5 yılda belediyecilik anlamında dibi görmüştür. Bu şehri bulunduğu bu noktadan daha yukarılara çıkarabilmek ancak liyakat ve işinin ehli bir başkan ve güçlü donanımlı ve art niyetleri olmayan bir belediye meclisi ile sağlanabilir.

Önümüzdeki seçim döneminde Elbistan özelinde yukarda yazmış olduğumuz özelliklere sahip bir belediye yönetimimi seçecek yoksa esen her rüzgarda savrulan siyasetteki çizgileri labirente dönmüş siyasi müptezellerle mi yola devam edeceğiz bunu bekleyip göreceğiz.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
  TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
YUKARI