Bugun...


Öznur Özdemir


Facebookta Paylaş

Kandil Mesajlarına Mesajım Var
Tarih: 30-04-2018 14:31:00 Güncelleme: 30-04-2018 14:31:00


 

İslam’da mübarek, yani diğerlerine göre daha önemli ve bereketli olan, gün ve geceler var mıdır? Vardır. Ama İslam’da bu geceleri kutlamak var mıdır? Yoktur. Bu geceler kişinin bireysel veya isterse diğer insanlarla toplu halde ibadet edeceği gecelerdir. Cuma kutlama, kandil kutlama gibi şeyler İslam’ın ana prensibine aykırıdır. Hele ki güllü çiçekli mesajlar, telefonların fotoğraf hafızasını doldurmaktan başka bir işe yaramadığı için, karşıdakine eza verir, dinimizin temel prensiplerine hepten aykırıdır.

 

Ama oldu bir kere. Birisi bir format hazırladı ve sürdü piyasaya, sonra toplumumuz bu güllü çiçekli mesajları tüm telefon listesine yollamayı ibadet belledi. Hatta en güllüsünü, en dikkat çekenini, en farklısını bulmak için saatlerce site site dolaştı. Hiç şaşırmayın, en güzel Cuma mesajları, en güzel kandil mesajları diye siteler var, ben gördüm.

 

Peki bu akım nereden geliyor?

 

Birincisi ben kandil kutlama diye bir metanın gerekliliğine inanan biri değilim. Hiçbir kandilde hiçbir kimseye özel mesaj yazmam. Gruplara gelen klişe mesajları cevaplamam. Sadece bana özel yazılmış mesajlara kısa bir teşekkür mesajı yazarım. Çünkü kandilin anlamının kutlamak olduğuna inanan biri değilim. Osmanlıların bu gecelerde camilerde kandil yakma geleneğiyle bu adı almış bu önemli geceler, aslında İslam Tarihi içinde önemli olayların yaşanması veya Allah tarafından önem atfedilmesi sebebiyle, inananlar için dua kapılarının açık olduğu fırsat zamanlarıdır. Her gün mübarek, her gün kandil demek ütopik olur, insan tabiatını göz önünde bulundurmak gerekirse bazı gecelerin diğerlerinden daha özel olması gerektiği bir realitedir. İnsan bu gecelere kendini hazırlar, her gününü türlü ibadetlerle dolduramayacağı için en azından bu gece fazlaca ibadetler eder, her günden farklı dualar eder. Velhasıl evet bazı geceler diğerlerinden daha özeldir, tıpkı Ramazan ayının diğer aylardan daha özel olması gibi.

 

Ama biz ne yapıyoruz, kandilleri “Marry Christmas”a çeviriyoruz. Ne kadar çok kişiye ne kadar cafcaflı kutlama mesajı iletirsek o kadar sevap alacağımızı düşünüyoruz. Gelin şu kandil kutlama, Cuma kutlama geleneğinden vazgeçelim. Eğer birilerini arayıp, gönüllerini almak istiyorsak kandil gecesi değil belki kandil yaklaşırken arayalım onları, Cuma günleri bilhassa rahatsız etmemeye çalışalım ki ibadet etsin. Çevremde nice insanlar gördüm, cuma günü birini aramak, gelen telefona, mesajlara cevap vermekten açıp bir sayfa Kur’an okuyamıyor.

 

Bu biraz neye benziyor biliyor musunuz dostlar? Bu günah çıkarmaya benziyor. Bu günler rutin gönderilerimizi yaptıktan sonra, sanki üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirmiş edasıyla bir kenara çekilme rahatlığına kavuşmaya benziyor. O gün kandil mi? Tamam sabah mesajını paylaş, gün boyu beğenileri takip et. O gün Cuma mı? “Hayırlı Cumalar” de kurtul. Anlaşılacağı ve görüldüğü gibi bu iş, biraz da yine sosyal medya üzerinden beğeni furyasının ürünü.

 

Peki ne yapmalı?

 

Öncelikle şu güllü mesajları bırakalım dostlar. Vallahi benim artık bu mesajları görünce tüylerim diken diken oluyor. İkram, bu mesajlarla tüm telefon hafızasını doldurmak değil. İkram, sevdiğimiz için mesaj göndermek istediğimiz kişiye onun hiç haberi olmadan dua etmek. Bir sıkıntısı mı var, bir beklenti içinde mi? Ne muradı var ise onun için, günahlarının affı, cenneti kazanması için dua. Bu kadar basit. Mesela benim bir dua listem var, açarım bu özel günlerde isim isim düşüne düşüne okurum, tüm yakınlarımın gıyabında dua ederim. Kimse de bunu bilmez. Adının listede yazdığından habersizdir. Bununla birlikte, o gün kimseye mesaj göndermem, mesaja harcayacağım vakti duaya harcarım. Ben hem dua ederim hem de mesajları yollarım diyorsanız, yine de çok rica ederim bana yollamayın. Ne benim hafızam ne de telefonumun hafızası o kadar geniş değil. Güllü mesajlardan illallah geldi, devrelerimiz yandı. Teşekkürler, almış kadar oldum.

 

Hayırlı, bereketli, bol dualı, az mesajlı kandiller.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI