Bugun...


Öznur Özdemir


Facebookta Paylaş

BİR YENİ MESAJINIZ VAR
Tarih: 25-06-2018 10:29:00 Güncelleme: 25-06-2018 10:31:00


 

Hepimiz nefesimizi tuttuk seçim sonuçlarını bekledik. Çünkü bu seçim yeni sistemin ilk seçimi idi. Tarihi bir öneme sahipti. Yalnızca Türkiye’nin değil tüm dünyanın da gözü kulağı seçim sonuçlarındaydı. Ve beklenen oldu Türkiye vatandaşının inandığı, dünya mazlumların umudu Erdoğan yeni sistemimizin ilk başkanı oldu. Katar’dan Suriye’den Endonezya’dan Pakistan’dan tebrik mesajları aldık. Dünyanın birçok yerinde birçok farklı bayrakla kutlandı seçim sonucu. Çünkü yeni sistem ile yeni başkan, yeni dünya düzeninin de habercisiydi. Birçok ülkeden karayoluyla geçip bizzat müşahede ettim ki, güçlü bir Türkiye dünyadaki tüm Türkiyelilerin rahat nefesi. Mesela seçim gündeminde en çok konuşulan TİKA, basit bir kurum değil, Türkiye’nin elinin ulaşabildiği yerlerdeki nefesi, dirilişi, götürdüğü kan, ulaştırdığı medeniyet. Gerçeği görmek lazım.

 

Peki başka ne gibi yenilikler oldu bu seçimde?

Mesela birilerinin oyuyla birileri meclise girdi. Ama bu birileri birilerini ezelden beri hiç sevmezdi. Birlik ve beraberlikten mi oldu bu? Birbirimizi kandırmayalım. Sırf muhalif olmak için bütün muhalifler bir araya geldi. Bu tarihte ilk değil. Bizzat benim çalışma konumdan örnek vereyim. Emevileri devirmek için tüm aykırı gruplar bir araya geldi, ki bu gruplar ihtilal sonrasında birbirlerini yediler. Başa gelen Abbasiler ise hepsini yedi. Kimsenin gözünün yaşına bakılmadı. Olan Müslümanlara oldu, İslam’a oldu. Demek ki sırf birisi devrilsin diye birlik olunmazmış. Tarih tekrar eder çünkü biz tarihten ders almayız.

 

Şu ders meselesini her yönden iyi anlayalım. Evet eleştirdiğimiz çok husus var ve bazı seçmenler inandıkları partilere oy vermeyerek ders vermek istedi. Mesaj alındı ama düşüşün etkisi sanıldığından daha zor olacak. Çünkü ders ve eleştiri öyle uzaktan olmuyor. Omuz verip çalışmak lazım. Ha o zaman da kızdığımız hususlar olmayacak mı? Olacak ama bizden istenen küsüp gitmek değil, doğru bildiğimiz hususlar konusunda, sonuna kadar, elimizden ne geliyorsa onunla mücadele etmek. Bir hocamın bana verdiği bir öğüt, yaşanmış hikayesi de olan bir söz, Abdullah Hoca’ya kızıp okuldan ayrıldım ama anladım ki her yerde bir Abdullah Hoca var.

 

Evet kızıyoruz, şakşakçılara kızıyoruz, çapsızlara kızıyoruz, ama etliye sütlüye bulaşmak istemediğimiz için meydanları da hep onlara bırakıyoruz. Hadi gelin hep birlikte denildiğinde, siyaset zor iş diyoruz. İyi de güzel kardeşim, sen uzaktan onu beğenme bunu beğenme, hiçbir meclisinde bulunma bu partinin, beş yıl ortalarda görünme, sonra da gel seçim dönemi “o öyle olmamış bu böyle güzel değil” de. Olacak iş mi? Varsa bir önerin, geleceksin geceni gündüzüne katacaksın ve çalışacaksın. Sonra da göreceksin ki hiçbir şey uzaktan göründüğü gibi kolay değil.

 

Evet beklenen oldu, Türkiye vatandaşının inandığı, dünya mazlumların umudu Erdoğan yeni sistemimizin ilk başkanı oldu. Fakat bunun yanında bir gelişme daha oldu ve yeni sistemin ilk başkanı ilk konuşmasında halkımızın verdiği mesajı aldık dedi. Umarım bu mesaj, kendilerine samimi hitaplarla hitap edilmesinden bile rahatsız olan, protokol sevdalısı akmensuplara da ulaşır. Başkanımız Erdoğan eğiliyor ve vatandaş onu alnından öpüyor, bu adam hala oturup yer sofralarında ağız tadıyla halkıyla yemek yiyor. Demek ki bu profil seviliyor, bu profil kabul görüyor. Demek ki aklın yolu bir ve tevazu en önemli mesele. Tevazu bir Müslüman lider için en önemli mesele.

 

Abbasi sarayının gelişiyle halifenin halk ile arasına koyduğu mesafe bile aşıldı, nasıl bir vüzera ki halifeden daha aşılamaz.

 

Madem değişen sistemde mesajlar yerini buluyor, bu güzel bir şey, bu da benim mesajım olsun, yerini yurdunu muhatabını ilgilisini bulsun.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
  TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
YUKARI