Bugun...


Mesut Kurtdede


Facebookta Paylaş

MUHAFAZAKARLIKTAN ARINMIŞ BİR MİLLİYETÇİLİK
Tarih: 27-09-2019 09:32:00 Güncelleme: 27-09-2019 09:32:00


            Milliyetçilik bir fikir hareketi olarak pek çok insana cazip gelmediği halde, bir duygular durumu olarak milliyetçi reflekslere sahip oluşları arasında bir ters orantı olduğu muhakkaktır. Bunun en önemli sebebi milli duyguların sınırlarının muhafazakarlıkla sınırlandırılmış olmasıdır. Kendisini yenileyemeden tarihe gömülü kalmış bir milliyetçilik. Bir sistemi olmayan duygusal bir durum olarak milliyetçilik her türlü kullanıma açıktır. Zor zamanlarda duygu seli olarak hamasete coşkuya dönüştürüle bilirken işe yaramayan zamanlarda her türlüsü ayaklar altına alınabilecek bir olgudur.

 

            Milliyetçilik kendini muhafazakar olarak tanımlar. Bu tanım yanlış olsa da tarihi geçmişiyle ilgili kısmını dikkate aldığımızda son derece doğaldır. Çünkü tarihe yüklediğimiz anlamla alakalıdır. Tarihi geçmişte olan biten olayların, olguların basit bir tasnifi olarak düşünürsek, bu tanımlama doğru olur. Ama tarihe geçmişte olan olayların ve olguların şimdiye ve gelecekte olabilecek olay ve olguların öngörülebilmesi anlamında bakarsak, milliyetçiliğin üzerindeki muhafazakarlık gömleğini atmış oluruz. Tarihe gömülmekten kurtulmuş oluruz. Bu anlamda milliyetçilik bir korumacılıktan çıkıp ilerici ve hatta devrimci bir hal alır. Geleceğe yönelik bir tanım içerisinde yer alır.

 

            Peki milliyetçilik böyle bir potansiyele sahip midir? Diye bir soru akla gelebilir.

 

            Evet. Elbette sahiptir.

 

           Bizde ki milliyetçilikle batıdaki milliyetçiliği birbirine karıştırmamak gerekir. Batıda milliyetçilik feodalitenin yıkılıp yeni ulus devletlerinin kurulmasına aracılık ederken bizde milliyetçilik bir imparatorluğun yıkılmasından sonra ortaya çıktı. Ve hatta bir reçete olarak ortaya kondu. O hal içinde söylenen sözlerin bu günlere cevap olabilmesi ise mümkün değildi.

 

            Milliyetçilik dayandığı felsefeler gereği özcüdür. Milliyetçiliği tanımlamak için bunun zaman ve mekan üstü bir özünün olması gerekir. Çünkü şimdiye ve geleceğe dair sözü olmayan bir sistem, sistem olamaz. Yüzyıl önce ortaya çıkmış konulmuş düşüncelerle bu günün sorunlarına çözüm bulmak mümkün değildir. İşte bu yüzden milliyetçiliği muhafazakarlık kıskacından kurtarmak gereklidir.

 

            Milliyetçiliğin muhafazakarlık kalıbına sıkışmasının en önemli sebeplerinden biri din olgusudur. Çünkü İslamcılığın milliyetçiliğe göre daha üst bir amaca hizmet ettiği ileri sürülür. Bu düşünceye göre millet sınırlarının ötesine ancak din ile geçilebilir. Ama tarihte bunun böyle işlemediği oldukça açık.

 

            Milliyetçilik bir hayat hamlesidir.

 

           Bir toplumda nasıl bütün fertler kendisini tanımakla mükellefse, milletlerde ideallerini ortaya koyabilmek açısından kendilerini tanımakla mükelleftirler. Milletler kendilerini tanıma sürecinde milliyetçilik bu tanımaya önemli bir argüman ve araç olacaktır. Bu tanımlamayla bir sınır çizmek zorunda kalacağız. Sınırları doğru ve etkin çizebilmek içinse sınırın öteki tarafını iyi bilmemiz gerekir. Çünkü bir sınır çizebilmek sınırların her iki tarafını da iyi bilmeyi gerektirir. Dolayısıyla bir milletin kendisini tanımlaması bir duygu durumundan daha öte epistemolojik bir durumdur. Ben milliyetçiyim diyen fert, kendi çizdiği sınırların dışındakileri tanımak zorundadır. Bilmek zorundadır. Bu ise milliyetçiliğin kendini yenileyebilmesi için kendi dışına açılmak ve aşmak zorunda olduğunun ifadesidir. Yine bu açıdan bakıldığında diğerleri bizim düşmanımız değillerdir. Öteki dediğimiz şey düşman olan değil, kendi sınırlarımızı çizebilmemiz ve kendimizi tanıyabilmemiz adına muhtaç olduğumuz başkasıdır. Dolayısıyla milliyetçiliğin evrensel olamayacağını ileri sürmek son derece anlamsızdır.

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
  TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
YUKARI