Bugun...


Gazi DEDELER


Facebookta Paylaş

Seçime giderken
Tarih: 10-11-2018 09:55:00 Güncelleme: 10-11-2018 20:55:00


Yerel seçimler yaklaştıkça kim belediye başkanı olacak, Elbistan gerçek manada artık yönetilecek mi, Elbistan’ı yakışan şekliyle yönetecek kimliği nereden bulacağız, böyle biri var mı soruları sık karşılaştığımız konuşmalardan.

 

Dışarıdan içerden, ithal yerli, teknik insan veya yönetici niteliklerde mi olacak konusu da çokça tartışılanlardan.

 

Sık sık dile getirdiğim bir konu ve yine ısrarla dile getirmeye devam edeceğim.

 

Yaşadığımız beldenin gelişmesi için üç ayak önemlidir.

Yetişmiş ve iyi noktalara yerleşmiş bürokratlar,

Partilerin üst seviyesinde söz sahibi olan siyaset mensupları,

Yatırımcı ruhuyla çalışan, üretken, iş adamları.

 

Kendi bünyenizden bunları çıkartmadıkça, yaşadığınız beldeyi gelişmemiş veya gelişmeye aday bir belde olarak görmeniz afaki olur. Bu üç önemli noktayı oluşturacak beyin gücü de bir birlerine sahip çıkmayı bilen ve onu ön plana alan düşünceye sahip kişiliklerden olmalıdır.

 

Bunların sağlanmasında etkin olan da siyasi kurumdur, başarılı siyasetçi diğer iki unsuru var etmek için çalışmalı ve mutlaka başarmalıdır. Yetişmiş ve konum oluşturmuş iyi bir bürokratla yatırım ruhu oluşmuş, gerekli desteği bulacağına inanarak yatırım yapmaya çalışan iş adamı sayısı artıyorsa, siyaset başarısı yüksek ve gerekeni yapabiliyor demektir.

 

Elbistan tarihi zengin, başkentlik yapmış bir şehir diye övünür, kadim şehirlerdendir deriz. Uzun yıllara dayanan bir belediyecilik tecrübesine de sahip. Lakin her nedense mahalli seçimler yaklaşırken aday bulmakta zorlanır daha iyisi mi var ki der peşinen teslimiyet üzerine yenilgiyi kabul ederiz.

 

Elbette vardır daha iyisi. Yoksa eğer, çok daha kötü, nedeni o bizim yokluğumuza işarettir de ondan. Oysa biz varız.

 

Üç unsurun varlığını yokluğunu sizin tartışmanıza bırakarak ben merak ettiğim başka soruyla devam etmek istiyorum. Okuyan ve düşünen tarihi ve ekonomisiyle güçlü bir şehir olan Elbistan yöneticisini seçerken kimi seçeceği konusunda kısırlık yaşıyorsa tüm zenginliklerini kaybetmiş demektir.

 

Bizim güçlü belediyelerimiz, belediye başkanlarımız oldu! Bunların birlikte çalıştıkları teknik ve yönetici ekibi neredeler? Neden alttan yetişen bir değer olarak karşımıza çıkmazlar.

 

Yoksa yetişemezler mi, yetiştirilmezler mi, yetişemeyeceklerden mi çalışma arkadaşları oluşturuluyor? Ben merak ediyorum.

 

Ve inanıyorum ki içerden olsun dışarıdan olsun bu memleketim çocukları içerisinde bu memleketi çok daha iyi yönetecek, şehirleşmenim gerçek manasını yakalayacak güç ve kudret vardır. Yeter ki önleri açılsın ve güven verilsin.

 

Güven kendi geleceğimiz içindir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
  TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
YUKARI