Bugun...


Fatma Afife Gürsoy Gözünden toplum


Facebookta Paylaş

“Ad gününüz kutlu olsun Sayın ...” muş !
Tarih: 03-01-2019 11:00:00 Güncelleme: 03-01-2019 11:00:00


Türk sosyal Medyasında her gün yeni bir şeye rastlıyorum ve ağzım açık kalıyor inanın.

 

Bu sabah bu resmî gördüm! Bu resmin üzerinde ne yazıyor?

 

“Ad gününüz kutlu olsun Sayın ...”

 

Resimde herhangi biri olabilirdi, mühim olan üzerinde yazan cümle!

 

 

“Ad gününü”

 

Bu Doğum günü ile eş anlamda olamaz değil mi???

 

Ama bu resimde ki değerli adamın da Katolik veya Ortodoks olduğuna ben inanmıyorum! Ad gününü bilerek mi kullanmışlar yoksa bilmeyerek yine özenti hastalıklarından dolayı mı bilinçsizce kullanmışlar bunu çok merak ediyorum doğrusu!

 

Eğer bilinçsizce kullanmışlarsa şunu demek istiyorum bu cahil zümreye!

 

Bu nasıl bir Avrupa’ya özentidir anlayamıyorum! Bu nasıl bir şahsiyetsizliktir! Bu nasıl bir yobazlıktır! Bu nasıl bir eğitimsizliktir! Anlayamıyorum!

 

Ad günü Katoliklerin ve Ortodoksların kilise adetidir! Kilisenin inancında Azizleri vardır! Aziz nedir derseniz eğer! “Aziz, Dinî görevlerini yerine getiren, nefsini terbiye edip dinî hayatta her türlü fedakârlığa katlanan ve çeşitli kerametler gösterdiğine inanılan kimselere kilise tarafından verilen unvan. Kişi papa ta­rafından aziz ilân edilmektedir. Azizlere yapılan tazim, kiliselere resim ve hey­kellerinin konulması, ayinlerde isimleri­nin zikredilmesi, kendilerinden şefaat ve yardım dilenmesi suretiyle gösterilir.”

Her Aziz bir şefaatçidir! Kime mi? Öncelikle İsmini taşıyana şefaat edecektir!

Kiliselerin Azizlerin doğum gününü bildiren takvimi vardır. Hangi Aziz hangi gün doğduğunu yazar. Dindar Hıristiyan ailenin çocuğu doğduğunda Anne baba doğduğu güne göre isim verir çocuğuna! Bu en uygun ve kolay olanıdır! En azından isim arama derdinden kurtarır ebeveynleri! Bunun haricinde ikinci seçim şudur! Ebeveynler sevdiği ismi verir çocuğuna ama bu ille de doğduğu günde ki Azizlerin ismine tekabül etmesi gerekmez. Bu sefer ne olur? Çocuğun bir Doğum günü ve birde ismine uyan bir tarihte “Ad günü” olur! Mesela çocuk bugün, yani 2 Ocak’ta doğdu diyelim, bugün için bu Azizlerin isimleri yazıyor hali hazırda geçerli “Kilise Azizler” Takviminde -Gregor -Dietmar -Adalhard Yani bu isimlerden biri mi şimdi resimde ki Beyefendinin İsmi? Yazıklar olsun size! Bilinçsizce yaptığınız güzel dilekleriniz dahi bir iftira mahiyetinde! Tahsilli olmak, unvanlı olmak insanları bilinçli biri olmaya yetmiyor! Cahil her zaman cahildir! Bakın Allah bu Cahilleri kime benzetiyor Kuran’da! Allah (c.c) Cuma Suresinin beşinci ayetinde ‘kitap yüklü eşek’ diye bir ifade kullanıyor böyle insanlara!

 

“Tevrat’ın hükümleriyle yükümlü tutulup da onun hükümlerini yaşamayanların durumu, ciltlerle kitap taşıyan eşeğin haline benzer. Allah’ın ayetlerini yalanlayan bir toplumun durumu ne acıdır. Allah zalim bir toplumu hak yola ulaştırmaz.” (Cuma, 5)

 

Allah sonumuzu hayretsin etsin!

 

 

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
YUKARI