Bugun...


Dr.İrfan KARATUTLU - OKUNTU


Facebookta Paylaş

KENT RANTI VE YEDİKUYULAR KAYAK TESİSLERİ
Tarih: 29-01-2018 18:29:00 Güncelleme: 29-01-2018 18:31:00


 

Rant ekonomiye özgü bir kavramdır. ekonomik yaşamın her alanında emek karşılığı olmaksızın getiri elde edilmesini, bir başka deyişle “haksız kazancı” “rant” sayan ve bu işlerle uğraşanları da “rantiye” olarak adlandıranlar vardır.

 

Kentsel Rant, kentle ilgili, kentte yaşamaktan kaynaklanan veya şehir ekonomisinin oluşturduğu rantların tamamını kapsamaktadır. Gelişen kent hayatı ve ekonomisi, gayri menkule bağlı olan ve olmayan bir çok rant türünün de ortaya çıkması sonucunu doğurmuştur.

 

Kentsel rant kavramına verilebilecek örneklerin başında rant merkezi olarak belirlenen alanın daha sonra başka şahıslara devri halinde elde edilen ve hiçbir kayda girmeyen kazançlar gelmektedir. Diğer taraftan arsa ve arazi spekülasyonu günümüzün bu alandaki en önemli sorunlarından birisi haline gelmiş durumundadır.

 

Genel anlamıyla değer artışı, Bir iktisadi kıymetin değerinde, zaman içinde, bir gider karşılığı olmadan meydana gelen, beklenilmezlik ve hak edilmemişlik nitelikleri ağır basan artışlar olarak tanımlanmaktadır."

 

Ayrıcalıklı Özelleştirmeler ve Kentsel Rant

2000’li yıllarla birlikte Türkiye, küreselleşmeye tam adapte olamamış ekonomisini küreselleşme sürecine adapte etmek amacıyla daha da liberalleştirme çabasına girmiş ve sonuç olarak kamu otoriteleri de elindeki mülkleri pazarlanacak birer meta olarak görerek bu mülkleri özelleştirmiştir.

 

Devlet kamu mülklerini özel mülkiyete çevirirken oluşan rantı, kendi sermaye birikimi için kullanmakta ve bunu kamusal diğer fonksiyonlarını yerine getirmek üzere kaynak olarak ayırmaktadır.

 

Türkiye’deki yerel yönetimler bu anlamda kentsel rantların oluşmasında belirleyici bir role sahiptir ve spekülasyonun çerçevesini belirleyen yönetim yapıları hâlini almıştır. Her geçen gün genişleyen yetkileriyle sermayenin yeniden üretimini sağlayacak koşulların yaratılması görevini gerçekleştirmektedirler. Bu işlevlerini ise kent planlama ve kentsel altyapı yatırımlarının sağlanması yoluyla sağlamaktadırlar.

 

Bu sürecin en çarpıcı noktası ise kentte özel mülkiyeti kamu yararı için azaltması gereken devletin, giderek hızlanan kamu mülklerinin satışı ile kamu gücünü çıkar sağlamak amacıyla kullanımıdır. Bu gizli bir yolsuzluk halidir.

 

Son 30 yıldır dindar ve muhafazakar kimliği öne çıkaran yerel yönetim anlayışıyla yönetilen şehrimizde, bu süre içinde halkın genelinin bölüştüğü kentsel rant paylaşımının yerine, seçkinci ve azınlığın paylaşımına açılan bir yaklaşımın örneklerini gördük.

 

Genel örneklerden yola çıkarsak, İmar uygulamalarını kişiselleştirmek, belediye çalışanları ile ortaklaşa rant alanları oluşturmak, ucuz arsa üretmememek, yeşil alanları park ve sosyal tesis görüntüsü ile işletmelere dönüştürmek. Liste uzatılabilir...

 

Büyükşehir Belediyesinin doğru ve yerinde bir çalışmasıyla halkın takdirini kazanan ''Yedikuyular Kayak Tesisleri'' yatırımıda böyle bir rant paylaşımının kurbanı olmaz inşallah...

 

 

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
  TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
YUKARI