Bugun...


Av Bilal DOĞAN


Facebookta Paylaş

TEVHİT VE İLAYI KELİMETULLAH
Tarih: 09-04-2019 09:14:00 Güncelleme: 09-04-2019 09:14:00


Öncelikle belirteyim ki Seküler düşünen  bir çok kişi  bu yazının başlığına bakıp, bunun bir dini vaaz olduğunu sandığı için okumadan geçecekler. Öncelikle belirteyim ki bu yazı bir dini vaaz falan değildir. Bu yazı, Dini,Sosyal,Siyasi bir eleştiridir.
 
Tüm peygamberlerin ilk ve en en önemli mücadelesi ''Tevhit'' Mücadelesidir. Yani Hak önünde herkesin bir olmasını, aynı olmasını, eşit olmasını sağlama mücadelesidir.
 
Her peygamberin içine doğduğu kavmine ilk ve sürekli söylediği şey Şu olmuştur. Tek bir İlah (imtiyazlı-ayrıcalıklı) olan Allah'ın kullarıyız ve ondan başka İlah (imtiyazlı-ayrıcalıklı) olan başkası da yoktur.
Yani O hariç Hepimiz biriz, aynıyı, eşitiz.
 
Beyaz ile Siyah, Köle ile Efendi, Zengin ile Fakir, Soylu ile Gariban, Yönetici ile Halk, Şeyh ile Mürid, Yerli ile Yabancı, Ağa ile Maraba, Müslüman ile Gayrimüslüm, Türk ile Kürt,  AKP'li ile CHP''li, İYİ Partili ile MHP'li, Muktedir ile Muhalif, Menzilci ile Ehlibeytci,, Türgervci ile Çagdaş Yaşamcı, İlim Yaymacı ile Milli Görüşçü, Sağcı ile Solcu, Ülkücü, Komünist, Nurcu ile Radikalci, İslamcı ile Laikçi, Sünni ile Alevi yani kısaca insan olan herkes hukuk önünde eşittir ve birinin diğerine tahakküm etme, Onun hakkını gasp etme ve ona üstünlük taslama yetkisi yoktur.
Biri için geçerli olan kural diğerleri içinde geçerli, biri için yasak olan hepsi içinde yasaktır. Biri için hak olan diğeri içinde haktır. Sırf bu isimlendirmelerden dolayı biri diğerinden ayrıcalıklı tutulamaz, Kamu Haklarından yararlanmada ve kamuda istihdam edilmede,ccezalandırılmada ve ödüllendirmede asla ayrım yapılamaz.
 
Buna uygun bir kamu hayatı inşa eden bir toplum ilerlemiş, gelişmiş ve müreffeh bir toplumdur. O toplum birdir, beraberdir Çelik gibi sağlamdır. Asla bölünmez, parçalanmaz ve yenilmez.
 
İşte bu kutlu söz bunun için kutludur ve bereketlidir, Çünkü bu söz hakim olduğu topluma adalet, barış, huzur ve refah getirir.
 
Eğer Bir toplum bu sözün manasına uygun bir hayat yaşıyor Buna uygun bir kamu hayatı inşa edebiliyor ise, o toplumun adı, dini ve milliyeti ne olursa olsun onlara hangi isim ile hitap edilirse edilsin o toplum muvahhit bir toplumdur.
 
Yine aynı şekilde bu kelimenin manasına uygun bir hayat yaşamayan toplumlar da hangi din ve milletten olursa olsun onlara hangi isim ile hitap edilirse edilsin onlar cahil ve fasık bir toplumdur.
 
Aynı şekilde adı, şanı, kültürü, Dini ve Milli Aidiyeti ne olursa olsun bir toplum içinde hukukun üstünlüğü ve hukuk önünde herkesin eşit olması adına mücadele verenler muvahhit,  onları susturmak sindirmek isteyenler ise zorba- zalimlerdir. 
 
Peygamberin, arkadaşlarının ve ardıllarının at sırtında dünyayı dolaşmaları , Ömürlerini Cihat ve Savaş ile geçirmeleri bir cihangirlik, bir ganimet  bir hakimiyet savaşı değildir. Yahut tüm insanlara kendi inanç, kültür ve kutsallarını kabul ettirme savaşı da değildir. Bu mücadele sadece sadece, zorbalığın, cahiliyenin, baskı ve hukuksuzluğun hakim olduğu toplum ve toraklara hukukun üstünlüğünü yeniden inşa etme savaşıdır Allah'ın adını yüceltmeden kasıt Hakkın ve hukukun üstünlüğünü sağlamadır.
 
Yukarıda ifade edilen O kutlu çağrıyı ihtiva eden ''Lailaheillalah'' deyimi imtiyaz ve üstünlüklerinden vazgeçmek istemeyen hakim insanlarca sosyal ve siyasi hayattan koparılıp kitlerin dimağından mana içeriği tamamen boşaltılmıştır. En iyi tabirle teolojik-felsefi bir deyime ; büyük kitleler için ise ; tekrarında büyük sevap olduğu umulan tılsımlı bir söz haline getirilmiştir.
 
Şimdi bu yazıyı okuyacak bir çok kişi dahi, bu sözün kutsallığı harf ve kelimelerinden menkul ilahi kutsal bir söz olduğunu, sözün tam hikmetini ise ancak Allah'ın bileceğini, bu sözü kelimesi kelimesine aynen ile tekrar etmeyen birinin ise asla kurtulamayacağı itirazını yapacaklardır.
 
İşte bir toplum için en büyük tehlike de budur. Bu kutlu sözün içeriğinden mahrum olduğu halde, deyimine sahip olmaktan dolayı kendisini üstün ve kurtulmuş sayması...
 
Öyle görünüyor ki; yarın ruzumahşerde şok olacağız tam manası ile şoku yaşayacağız, ağzımız ayrık kalacak. Kurtulmuş olduğunu sandıklarımızın azaba mahkum edildiğini ve azaba mahkum olduğunu sandıklarımızı kurtulmuş olduğunu görünce şaşıp kalacağız.........
 
FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
  TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
YUKARI