Bugun...


Ali ÖZTUNÇ


Facebookta Paylaş

ŞEKER VATANDIR VATAN SATILAMAZ
Tarih: 14-03-2018 16:16:00 Güncelleme: 14-03-2018 16:25:00


 

Vatan şairi Nazım Hikmet,

 

“Sen şimdi yalnız saçımın akında, efkarında yüreğimin, 

alnımın çizgilerindesin memleketim, memleketim, memleketim”

diye seslenir o eşsiz şiirinde. Memlekete olan hasreti dile getirir büyük usta

büyük bir aşkla. Memleket hepimiz için özlemdir, hasrettir, sevdadır.

 

Memlekete hasret kimi zaman baba ocağını anmakla, kimi zaman da kıyısında köşesinde oturup havasını koklayıp suyunu içmekle geçer. Memleket sevdası ise memlekete hizmet etmekle karşılığını bulur. Bu kardeşiniz de memlekete hizmeti kendisine düstur eylemiştir. İşte bu yüzdendir gecesini gündüzüne katarak çalışmaktayım.

 

Geçtiğimiz günlerde memlekette, yani yiğidinin harman olduğu Elbistan’da sizlerle beraberdik. Elbistan’ın ilk sanayi tesislerinden Şeker Fabrikasının özelleştirilmesine karşı memleket sevdalıları ile birlikte haykırıyorduk, “ Şeker vatandır, vatan satılamaz” diye.

 

Değerli dostlar;

 

Elbistan Şeker fabrikası 70’li yıllarda rahmetli Erbakan tarafından temeli atılmış, 1985 yılında da hizmete açılmıştır. O günden bugüne pek çok gencin askerlikte harçlığını, okulda defter parasını, gelinlik kızlarımızın çeyizini, atalarımızın ekmek parasını kazandırmıştır bu fabrika.

 

On binlerce insanımız Şeker fabrikası sayesinde iş sahibi olmuş ve evine çocuklarının rızkını götürmüştür. Kısacası Elbistan başta olmak üzere bölgedeki pek çok evin geçim kapısıdır  Şeker fabrikası.

 

2002 yılından bu yana iktidar olan ve memleketi idare eden AKP; Telekom, Tekel, Ereğli demir çelik, İskenderun Demir Çelik, TÜPRAŞ ve SEKA gibi kamunun pek çok malını satmış paraya çevirmiştir.

 

Atatürk’ten başlayarak memleketi idare eden tüm liderlerin çabaları ile azdan var edilen bu kazanımlar bir mirasyedi edasıyla satılmış, adeta yabancılara çarçur edilmiştir.  Şimdi ise sıra şeker fabrikalarına gelmiştir.

 

Elbistan şeker fabrikası geçtiğimiz yıl 30 milyon lira kar elde etmiştir. Fabrikanın zarar ettiği için satılacağı iddiası yanlıştır, yalandır. 2400 dönüm arazi üzerine kurulu olan fabrikanın arazisinin değerini ise tüm hemşerilerim iyi bilmektedir.

 

Ben bir siyasi olarak değil bu memleketin bir evladı olarak bu satışa karşıyım. Bir kez daha sesleniyorum;  etmeyin eylemeyin yazıktır günahtır. Garibin ekmeği ile oynamayın, bırakın işçilerimiz çalışsın bırakın çiftçimiz pancarını üretsin.

 

Yandaşlarınız zengin olacak diye garibin ekmeğini kesmeyin. Unutmayın ki kefenin cebi yok ve unutmayın ki hiç bir zalim zulmü ile kalamaz. Er geç zalimler hesap verir ve halk kendisin olanı geri alır.

 

Tüm hemşerilerime sevgi ve saygılar sunuyorum …

 

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
YAZARLAR
SON YORUMLANANLAR
FOTO GALERİ
 • TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
  TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 • Yurdum İnsanı
  Yurdum İnsanı
 • FANTASTİK
  FANTASTİK
 1. TÜRKİYE'DE TOPLUMUN DİNE VE DİNİ DEĞERLERE BAKIŞI
 2. Yurdum İnsanı
 3. FANTASTİK
FOTO GALERİ
YUKARI