Bugun...PRENSES FATMA AFİFE GÜRSOY YAZILARIYLA ARTIK BİZİMLE
Tarih: 19-01-2018 19:54:21 Güncelleme: 19-01-2018 21:13:21 + -facebook-paylas
Tarih: 19-01-2018 19:54

PRENSES FATMA AFİFE GÜRSOY YAZILARIYLA ARTIK BİZİMLE

 

YAZILARIYLA MARAŞ GÜNCELDE 

 

Dünyada ilk kez bir Türk kadınına, Güney Filipin Mindanao Adası Buayan Darussalam Sultanlığı Prensesi - Almanya Temsilcisi ve Türkiye Büyükelçisi unvanı verilen Güney Filipin Mindanao Adası Buayan Darussalam Sultanlığı Prensesi Fatma Afife Gürsoy Yazılarıyla Maraş Güncel'de Sizinle Olacak

 

Güney Filipin Mindanao adası Buyan Darusalam Sultanlığının prensesi ve Uluslararası Gazeteciler Derneği Başkanı, Türkiye Hollanda, Almanya fahri büyükelçisi Prenses Fatma Afife Gürsoy Maraş güncel'de toplumsal eleştirel yazılarıyla bizimle olacak.

 

İşte Güney Filipin Mindanao Adası Buayan Darussalam Sultanlığı Prensesi Fatma Afife Gürsoy yaşamından bölümler;

(Törenden)

 

 

Prenses Fatma Afife Gürsoy, Bursa’da Türbesi bulunan, Orhangazi’ye Bursa’nın Fethinde yardım eden ve aynı zamanda Bektaşilerin Şeyhi ve Halifesi olan “Veli Musa Babanın” erkek soyundan gelen torunudur.

 

1965 Adana doğumlu Fatma Afife Gürsoy, 1973 yılında Almanya’ya ailesiyle yerleşmişlerdir. 

 

İlköğretim eğitiminin ilk iki senesini Türkiye/Adana’da, geriye kalan tüm eğitimini Almanya’da devam edip tamamlamıştır.

Eğitimi-öğretimi sırasıyla şu şekilde devam etmiştir: Fatma Afife Gürsoy, eğitimine liseden sonra Köln’de bulunan İngilizce muhabir okulu olan “Benedict- School” u dereceyle bitirmiştir. Akabinde 3 sene Hollanda’da yaşamıştır. Bu süre içinde Hollanda Kraliyetinden aldığı bursla intensiv flemenkce dil eğitimi almıştır. Ardından iki çocuk annesi olarak “Köln Teknik Üniversitesi” İnşaat Mühendisliği baraj bölümünü evli olduğu sınıf arkadaşı olan eşi ile birlikte okumuşlardır. 

 

(Sultanlık tarafından SİNAR İnsan hakları Avrupa Birliği Avrupa Parlementosu Malezya temsilcisi olduğuna dair Ünvanımın duyurusu)

 

 

1998 den 2000 e kadar Köln'de İntegrasyon sorunu olan Köln Belediyesinin gençlik merkezinde, 2 sene problemli gençler ve çocuklarla ilgili başarılı projeler yapmıştır.

2001 de Köln civarında Bergheim kasabasına yerleşen aile, Bergheim Belediyesi yabancı meclisi üyesi olarak seçilmiştir. Bergheim belediyesinde beş sene yabancı kadınlara, sosyal danışmanlık ve tercümanlık yapmıştır.

4 çocuk Annesi olarak “Viyana Üniversitesi” İslamoloji bölümünü, eşiyle birlikte okumuşlardır. Bergheim Belediyesi’nin özel yeteneği olan üyelere sunduğu, Köln Üniversitesine bağlı olan Almanca tercümanlık bölümünü bitirmiştir. Fatma Afife Gürsoy ilk defa Bergheim DİTİB Camii’nde kurulan kadınlar Kolu’na ilk kadın başkan olarak seçilmiştir.

Aynı zaman da Bergheim Belediyesi Yabancılar Meclisinin, NRW- Kuzey Ren Westfalia, Eyalet Meclisi LAGA’da, Yabancılar delegesi olarak seçilmiştir ve Düsseldorf eyalet Meçlisi’nde görev almıştır. Yazdığı yabancı uyruklularla ilgili “Kulturschok”, “Qua-Draht-İch”, “Koordination zu İntegration”, “Metamorphose”, “Kräuter meines Landes”, “Ay-sel” gibi uyum projeleri ile Federal Almanya da proje birincilikleri vardır.

Türklerin aile yapısını ve Dinini, Dilini, Tarihini, Kültürünü, Töresini, Davranış biçimlerini sebepleriyle anlatan “Kulturschock” adlı, kendi projesini Alman yanın değişik Belediyelerinde üst düzey görevlilere, seminer olarak uzun müddet vermiştir! Böylelikle kültürler arası anlayışa vesile olmuştur.

Eş zamanlı 5 sene boyunca Bergheim Belediyesinin bütçesinden sorumlu Komisyon üyeliği yapmıştır. Görevi gereği Emniyet birimleri, kadın evleri, çocuk yuvaları, İslamı temsil eden organizasyonlar ve medyayla ilgili çalışmalarını titizlikle sürdürmüştür ve halen sürdürmektedir. Zor durumda olan kadınların ve çocukların durumunun düzelmesine katkıda bulunmuştur.

 

(Uluslararası kadın liderler toplantısından)

 

 

2011 seçimlerinde Almanya Yeşiller Partisi tarafından aday olarak gösterilen Fatma Afife Gürsoy ikinci kez seçilmiştir. Bu kez "yabancı ailelerden, gençlerden ve çocuklardan sorumlu bilirkişi", yabancılar meclisi üyesi olarak Bergheim Belediyesin’de görev almıştır. Fatma Afife Gürsoy, 2006 dan beri Türkçe konuşan çocukların veliler derneği “Elternverein der türkischsprachigen Kinder Bergheim und Umgebung e.V.” kurucu üyesi ve başkanı olup 16 ilçeden halen sorumludur. Bu dernek aynı zamanda NRW-Kuzey Ren Wesfalia çatı organizasyonun olan “Föderation Türkischer Elternvereine NRW”ye bağlıdır. Fatma Gürsoy o çatı organizasyonunda Yönetim üyesidir.

Ayriyeten Federal Almanya devleti tarafından Berlin de kurulan “Almanya Müslüman kadın Birliği Çatı organizasyonu” üyesidir.

2009 senesinde Almanya Aile Bakanlığının, Azınlıkların Dışlanmasına karşı yaptığı büyük çapta “Antidiskriminierungkampagne” de, Kampanyanın "Müslüman Kadın Suratı" olarak seçilip, 850 000 Afişi Almanya genelinde, tüm Kentlerde Bilbordlarda aylarca yer almıştır.

Alman Devlet Televizyonu WDR kendisi, annesini ve kızı ile birlikte, üç kuşak Almanya’da yaşayan Müslüman kuşak olarak, Köln’de yapılan Merkez Cami yapımında hazırlanan “Halbmond über Köln” ve “Allah über Ehrenfeld” başlıklı olarak 3 bölümlük dokümanter film dizisine de konu etmiştir. Sanatsal yönüyle de çok başarılı olan Fatma Afife Gürsoy, İstanbul’da aldığı Osmanlı Ebru sanatı eğitimini, en güzel şekilde Almanya’da tanıtarak, böylelikle 2000 yarışmacı arasında, ilk 10’a girmeyi başarmıştır ve 10 Osmanlı Ebrusuyla, "Alman Sanat Ansiklopedisi" ne giren " İlk Türk Ebru Kadın Sanatçı" unvanını almıştır. Böylelikle Almanların Osmanlı kültürümüzü tanımasını sağlamıştır. İlk “İntegration” Ebru sergisini “Brauweiilerschloss”da Brauweiler sarayın da 10 000 ziyaretçiye sunmuştur ve 3 gün boyunca canlı Ebru gösterisi yapmıştır. 

 

(SİNAR İnsan hakları Avrupa Birliği Avrupa Parlementosu Malezya temsilcisi olduğuna dair Ünvanım)

 

 

Bu aktivitelerini sonraki yıllarda, Köln’de diğer sergileri ve devlet kurumların da Ebru kursları ve sergileri takip etmiştir. Fatma Afife Gürsoy Yabancı dillerde çok yetenekli olup, 7 dil bilmekte ve 5 dilde yüksek lisansı vardır. Bu diller Türkçe, Almanca, Flemenkçe, İngilizce, Latince Arapça ve Fransızcadır.

2014 senesinde İzmir de Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Arapça dil uzmanı sertifikasını İzmir birincisi olarak almıştır. 2000 senesinden beri Türkiye’de tanınmış yayınevlerinin İslami kitaplarının ve eserlerinin Almancaya çevirilerilerinin son kontrollerini yaparak Alman kültürüne katkı sağlamıştır.

 2010 senesinde yapımcı ve Oyuncu olarak Türk asıllı bir ailenin dramını başrolde canlandırarak Berlin Film Festivali’nde “Terazi” filmi ile ilk 40a girmeyi başarmıştır. Kendisi aynı zamanda “Türk-İz” Film şirketi sahibesidir. “Von der Dunkelheit zum Licht” (Karanlıktan, Işığa) adlı dokümanter dizinin yazarı ve yapımcısıdır. Federal Almanya’nın Agenda 21 diye adlandırdığı proje yarışmasında "Qua-Draht-İch" İntegrasyon projesiyle, birinci olup, çift dilli yerel gazete ve dergilerin patent sahibesi olmuştur. O günden beride değişik Alman ve Türk İnternet gazetelerin de iki dilde köşe yazısı yazmaktadır.

Şu anda kendi projesi olan “Qua-Draht-İch Bildungszentrum” Aile Merkezi’nin kurucusu ve yöneticisidir. Bu aile merkezinde yabancı uyruklu göçmenlere uyumla ilgili dil, din ve kültür eğitimi vermektedir. Ayriyeten 2012 de yazdığı Ay-Sel Dul ve yetim projesinin sahibesidir. Bu Projeyi ilk defa 2014 de hayata geçirmiştir ve hala devam etmektedir.


(Yeşiller partisi Bergheim adaylık afişi Çevreci kimliği öne çıkıyor
"Harika iklim” “Gelecek yeşildir” Yazıyor İslam kimliğiyle)
 

Fatma Afife Gürsoy’a 11 Ağustos 2015 de Güney Filipin’e bağlı Mindanao adasında bulunan “Sultanat of Buayan Darussalam” Sultanlığı “ tarafından "Avrupa’da yaşayan örnek Müslüman kadın”, olarak İslami duruşu ve yeteneği, özellikleri ve yaptığı işlerin getirdiği yankılardan dolayı, Dünyada ilk defa bir kadına verilen “Prenseslik” unvanı ile şereflenmiştir.

Bunun yanı sıra Buayan Darussalam Sultanlığının Türkiye, Almanya ve Hollanda Fahri Büyük elçisi ilan edilmiştir. Sayın Fatma Afife Gürsoy, 29 Haziran 2017'da Malezya " Sinar " İnsan Hakları ve Hürriyetleri Organizasyonu, tarafından, Avrupa Birliği Avrupa Parlamentosu, Malezya elçisi ilan edilmiştir. Prenses Fatma Afife Gürsoy

 

"Cami yapımın da Müslüman olarak Cami taraftarı idim ve bu konuda Annem ve kızım ile ”Almanya da 50 seneye yakın, yaşayan üç nesil Müslüman kadın ve İslami kimlikleri ve duruşları” ile ilgi haber yapılmıştı"


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÖZEL HABER Haberleri

YUKARI