Bugun...Mehmet Günalmış: Öyle güzel bir rahatlık ve konfor yaşıyorlar ki en kızıl solcularla da muhabbetleri var en dindar, milliyetçilerle de.
Tarih: 07-04-2019 09:38:38 + -facebook-paylas
Tarih: 07-04-2019 09:38

Mehmet Günalmış: Öyle güzel bir rahatlık ve konfor yaşıyorlar ki en kızıl solcularla da muhabbetleri var en dindar, milliyetçilerle de.

           Eğitimci yazar Mehmet Günalmış seçimde oy vermeyen, fikir beyan etmeyen, ülke yönetiminde düşüncesiyşe risk almadan beleşine şamak gibi yaşamayı yazmış bu hafta;

 

           Şu sıralar en çok kızdığım tipler, seçimde oy vermediği hâlde memleket meselesi konuşanlar.

           Başka bir deyişle tatlı su balıkları…

           Dünyaya kıymet vermediğin için siyasetten uzak duruyorsan buna saygı duyarım. İşin gücün namaz kılmak, ahrete müteallik meşguliyetlerse başımın üstünde yerin var. Öyle değil de sırf yanılmamak için ateşten uzak duruyorsan kusura bakma, sana ne saygı duyarım ne de senin düşüncelerine değer veririm.

 

          Çevrenizde böyle çokbilmiş arkadaşlar vardır.

          Yazıyı okurken onlar gelecek gözünüzün önüne.

          Siz günler, haftalar, aylar boyunca kafa yormuş ve kendinizce bir tercihte bulunmuşsunuzdur. Bu tercih sizi bazen gururlandırmış, bazen de utandırmıştır. Eşiniz dostunuz sizi tercihlerinizden dolayı ayıplamış, onlarla aranız açılmıştır. Sözünü ettiğim yanılmaz arkadaşların böyle bir riski yoktur. Binaenaleyh ülke yönetimine dair söyleyecekleri de çoktur. Her fırsatta ekonominin kötülüğünden, eğitim sisteminin çuvalladığından, sosyal hayatın uğradığı yıkımlardan bahsederler. Madem böyle düşünüyordun, muhalefete destek verseydin. Belki sen ve senin gibiler sayesinde mevcut iktidar düşer, seçtiğiniz muhalefet ülkeyi kurtarırdı. Bu defa da size muhalefet partilerinin kötülüklerinden dem vurmaya başlarlar. E be kardeşim, elimizde olanlar bunlar. Senin hacetine göre delik açamayız ki!

 

          Hepimiz ehvenişerlerimize oy vermedik mi?

          Hangimizin gönlüne tam dokundu partiler?

          Adanmış ruhlar dışında kalan büyük bir seçmen kitlesi, mevcut partilerden hangisi kendine göre daha masumsa ona oy verdi. Yanılabilir miyiz? Elbette… Tatlı su balıklarının yanılma ihtimali de yok. Ne de olsa bir tercihte bulunmadılar, kimsenin onları suçlamaya hakkı da yok. Öyle güzel bir rahatlık ve konfor yaşıyorlar ki en kızıl solcularla da muhabbetleri var en dindar, milliyetçilerle de. Taraf olmadıkları için yenmiş veya yenilmiş de değiller. Ne yendikleri için bir öfke duyanları var ne de yenildikleri için dalga geçenleri.

 

          Bu memleketin nimetlerini paylaşan herkes elini taşın altına koymalıdır. Davulun iki tarafına da vurarak aynı sesi çıkarmaya çalışmak kurnazlıktır. Onlarca partiden hiçbirisi mi sana uymuyor? Uymayabilir. O zaman da sen bir parti kurarsın, insanlardan oy istersin. Sakın yukarıdaki şartlarımı kaçırıp da insanları bir şeye zorladığımı düşünmeyesiniz. Dedim ki bu memleketin derdiyle dertleniyorsan bir tercihte bulunmalısın. Hiçbir şey umurunda değilse hiçbir şeye mecbur değilsin.

 

          Kuru bir demokrasi sevdası değil beni böyle konuşturan.

         Oy veren, oy vermek için fikir çilesi çeken insanların hakkını korumak benimki.

         Verilen oylar sayesinde bir güzellik yaşıyor, verilen oylar yüzünden acı çekiyorsan topa senin de girmen gerek. Sırf yanılmamak için hiçbir şey yapmamak da ne oluyor? Hayatın boyunca aynı partiye oy vereceksin diye bir kaide mi var? Mesela ben ömrümde ilk kez sol bir partinin yönettiği şehri tecrübe edeceğim. Ummuyorum ya, bakarsınız beni yöntemi ve yönetimiyle razı ederler ve ben de bu yaşımdan sonra solcu olurum, hidayete ererim(!)

 

          Oy vermediyseniz, bundan sonra oy vermeyecekseniz lütfen yüksek fikirlerinizi kendinize saklayın. Ülke yönetimine dair düşüncelerinizi günlüğünüzle veya hatıra defterinizle paylaşın. Biz sizi anlayabilecek kapasiteye sahip değiliz. Kendiniz yazın, kendiniz okuyun. Kendi kendinize konuşun. Bir seçmenin konuşacağı en güzel yer sandık, en güzel mevsim seçim zamanıdır. Başka yerlerde ve zamanlarda da konuşacaksanız ülke meselelerini, ateşten gömleği giyeceksiniz. Bir yol seçip tartışmadaki yerinizi alacaksınız ya da suspus olup bir kenara çekilmeyi bileceksiniz. Fikir sahipleri bu saygıyı fazlasıyla hak ediyor.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YUKARI