Bugun...ELBİSTAN ŞEKER FABRİKASI KAPATILMAK MI İSTENİYOR?
Tarih: 30-01-2018 21:23:43 Güncelleme: 30-01-2018 21:52:43 + -facebook-paylas
Tarih: 30-01-2018 21:23

ELBİSTAN ŞEKER FABRİKASI KAPATILMAK MI İSTENİYOR?

 

Elbistan şeker fabrikası eski sendika başkanı İsmail Şahin Elbistanın Dili isimli sosyal medya hesabında Durdu Mehmet Dalkanat ile yaptığı söyleşide dikkat ceken konulara değindi. 

 

Elbistan şeker fabrikası Elbistan dan taşınarak kapatılmak mı isteniyor?

 

Ceyhan nehrinin kirletilmesiyle gündeme gelen şeker fabrikasıyla ilgili dedikodular, şeker fabrikası Elbistan'dan taşınacakmı noktasına kadar geldi.

 

İsmail Şahin açıklamalarında şu konulara değindi

"Bu son yıllarda özelleştirme kapsamı içerisinde olmamız bahane edilerek fabrikanın devamlılığının sağlanması için acil yapılması gereken eksiklerinden olan arıtım tesisi ve çevre düzenlemesi yapılmamıştır. Gıda üretimi yapan fabrika kül, katı kireç, kömür pancar posası, katı atık, moloz yığınlarının ortasında bırakılmış, bahaneler üretilerek çevre düzenlenmesi sürüncemeye bırakılmıştır.. Ve Elbistan şeker fabrikası adına 33 yıldır yatırım yapmaktan kaçınılmıştır. Oysa burası gıda üzerine kurulmuş bir tesis. Hijyenik olması gerekiyor, çevre düzenlemesinin yapılması, çevre kirliliğinin önlenmesi gerekiyor. Şimdi de yıllardır şu gün bu gün ihale edeceğiz dedikleri katı atık arıtım tesisinin 2017 yatırımlarından çıkartılıp 2018 yapım programına alındığını öğreniyoruz."

 

"Bu arada Elbistan’a 2017de yapılması planlanan arıtım tesisinin, Balıkesir/Susurluk Şeker Fabrikasına kaydırıldığı noktasında duyumlar aldık. Susurluk Şeker Fabrikası sahasında yeterli pancar ekimi yapılamayan üç yıl üretime ara vermiş bir fabrika. Bu yıl tekrar üretime başlamış,  ancak aynen Elbistan da olduğu gibi Susurluk Çayı Canbeli deresinde toplu balık ölümlerine rastlanmış. Susurluk Şeker Fabrikasında var olmayan atık arıtma tesisinin sebep olduğu gerekçesiyle Susurluk medyası, Susurluk STK ları, siyasileri ve bürokratları olayı meclise taşıyarak Çevre Ve Şehircilik Bakanına kadar ulaşmışlar. Bu durumda 2017 yılı için Elbistan Şeker Fabrikası atık arıtma tesislerine ayrılmış 18 bin TL ödeneğin Balıkesir/Susurluk şeker Fabrikasına kaydırılma ihtimalinin gerçek olması yüksek. Bu doğruysa eğer, Elbistan şeker fabrikasına en az bir yıl daha arıtım tesisi yapılamayacak demektir. Bundan gerisi mazeretler her zaman olduğu gibi Elbistan kamuoyunu oyalama taktiğinden ibarettir. İşte burada Elbistan halkına çok iş düşmektedir…"

 

"Rus ve İran doğal gazlarının ülkemize verilmeyeceği söz konusu edildiği yıllarda şeker fabrikaları genel müdürlüğü, bölgesinde bir birine yakın olan fabrikalardan birinde doğal gaz ile üretim yapılıyorsa diğer bir fabrikalar içinde kömürle çalışılması düşünülmüştü. Elbistan şeker fabrikası içinde, Elbistan da çıkan kömüre uyarlı çevre kirliliği yapmayan daha ekonomik son sistem bir kazan dairesi kurulması ve kömür stok sahalarının düzenlenmesi adına bir çalışma başlatmıştı. Genel müdürlük heyeti, Elbistan’a gelerek sendika şube başkanı olarak benimde içinde bulunduğum fabrika müdürlüğü heyeti ile birlikte ilk etapta 25 milyonluk yatırım yapılacağı beyanla kararlı fizibilite çalışmalarına başlamıştı. Fabrika Müdürlüğü, o zaman doğalgaz dönüşümü yaptıracağız diye itirazlarda bulunmuştu, oysa o yıllarda doğalgazın Elbistan’a değil ülkemize gelmeme ihtimali vardı. Bizim olumlu itirazlarımız dikkate alınmamış ki bu güne kadar böyle bir yatırımdan ses çıkmamıştır. Bölgedeki diğer şeker fabrikaları tüm bu yenilenme sürecini tamamlamışlardır. Eğer Elbistan halkı, Elbistan STK ları, Elbistan belediyesi, büyük şehri, medyası sahip çıkmazsa ne atık arıtma tesisi yapılır nede kazan dairesi yenileme sistemi kurulur nede fabrikanın eskimiş teknolijisi yenilenir."

 

"Yorgun ve yenilenmemiş üniteleriyle, çevresel olumsuzluklarıyla, sıkıntılı bir konumu olan Elbistan fabrikası bu yarıştan koparılmamalıdır."

 

"Malatya; bölgesinde hiç pancar ekimi olmayan fabrikalardan birisi idi.  2004 yılında Elbistan Şeker fabrikası bölgesine dâhil edilen Kahramanmaraş ve Nurdağı bölgelerinde ekilen 130 bin ton pancarı da kendi bölgesine alarak, bu bölgelerin kotalarını ve işçileri ile bölge şefliklerini kendine bağlayarak, fabrikalarının çalışmasını sağladılar. Şimdi de 11 vilayette pancar ekimi gerçekleştiriyorlar, arıtım tesisini yaptılar, doğal gaz dönüşümünü gerçekleştirdiler, bu senede yaş küspe sistemini kurdular. Şehrin içinde olmalarına rağmen çevre sorunları bulunmuyor. Malatya şeker yöneticilerini takdir etmek kutlamak gerekir."

 

"Bölgede pancar ekmek isteyen kotası olmayan çiftçi talepleri dikkate alınmıyor. Pancar ekme talebinde bulunan yeni çiftçi ailelerine, kotası olup da pancar ekmeyen çiftçilerden git para ile kota satın al yolu gösteriliyor. Pancara çiftçisi Tonu 20 ile 30 lira arası satılan pancar kotasını ya bu fiyatlara satın alıp ekecek, ya da pancar ekiminden vaz geçecek. Elinde kotası olup tarlası olmayan çiftçilerde cezai işlemler görmemek için kotasını münavebe içinde tarlası olan kotası olmayan çiftçilere ya satacak ya da sezon sonu kotasından fazla pancar ekim yapan çitçilerden temin ederek pancar ekmiş gibi görünerek kotasını dolduracak."

 

"Pancar ekim bölgelerinde pancar kotaları ve pancarlar açıktan alınır satılır hale getirildi. Kota satın almak istemeyen çiftçiler pancar ekiminden vaz geçer oldular. Pancar ekicisi çiftçiler bölgede yetişen başka ürünlere yönlendiler. Pancar çiftçisi için bu uygulamalar halen devam etmektedir."

 

"Aslına bakarsanız çok söz var daha söylenecek. Ben sendika başkanlığım döneminde var olan olumsuzlukları bir bir belgeledim. Ancak her söz her yerde ve her vakitte söylenmiyor. Benim Elbistan medyasından, Elbistan STK larından ve Elbistan sevdalılarından dileğim, memleketimize ve değerlerine sahip çıkılmasıdır. Gitti mi gelmiyor. Var olan imkânları yerinde ve zamanında kullanmak gerekiyor. Yerel idari amirleri olsun, bölge siyasetçilerini olsun bilgilendirmek, talepte bulunmak, sessiz ve suskun kalmamak gerekiyor. Ağlamayana memek vermiyorlar. Koşturacaksın, araştıracaksın, ısrarla ve ihtirasla isteyeceksin…"

 

Diye konuşan İsmail Şahin, Anlatımlarıyla sanki Elbistan Şeker fabrikasına sahip çıkılmıyor, Çiftci usandırılıyor, pancar ekiminden vaz geciriliyor, fabrikaya bakım yapılmayarak kapanmakla yüz yüze bırakılıyor söylemlerinin altında Elbistan şeker fabrikasının Malatya'ya taşınmaya çalışıldığı vurgusunu dillendirmeye çalışıyor.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER ÖZEL HABER Haberleri

YUKARI