Bugun...CHP; Elbistan şeker fabrikası satılmamalı, fabrika vatandır
Tarih: 27-02-2018 20:59:13 Güncelleme: 28-02-2018 09:08:13 + -facebook-paylas
Tarih: 27-02-2018 20:59

CHP; Elbistan şeker fabrikası satılmamalı, fabrika vatandır

Elbistan, Elbistan şeker fabrikasının satılmasını istemiyor.

 

CHP parti meclis üyesi Ali Öztunç Girişimleriyle Elbistan şeker fabrikası girişinde satılmasın mitingi yaptı. Mitinge CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba katıldı, BBP, SP ve Şeker işçilerinin mitinge destek verdiği gözlenirken, Elbistan şeker fabrikası satılmasın mitingine Elbistan'dan hiç bir sivil toplum kuruluşu ve odaların katılmaması da tepki çekti.

 

 

Veli Ağbaba; "Elbistan Şeker Fabrikası adeta bu bölge ile özdeşleşmiş durumda eğer bu fabrika kapanırsa Elbistan da üretim duracaktır. Yaklaşık 800 çalışanı 5 bin çiftçisi ve bir o kadarda hayvancılık yapan 35-40 bin insanı ilgilendiren bir sektörü kapatmak adeta bu bölgeyi bitirmektir. Bu özelleştirmeyi siyasi anlamda desteklemekte büyük bir ihmalkârlıktır. Bugün baktığımızda Elbistan İl olmaya büyük bir aday ve o potansiyele sahipken bu fabrikanın kapatılması akıl işi değil. Bunun için Elbistan?da bulunan tüm siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları Şeker-İş Sendikası ile birlikte hareket ederek bu özelleştirilmeyi mutlaka engellemeleri gerekmektedir.''

 

Cumhuriyet döneminin ilk sanayi tesisi olan şeker fabrikalarının özelleştirilmesini kabul etmeyeceklerini vurgulayan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Parti Meclisi Üyesi Ali Öztunç, “14 şeker fabrikası özelleştirme kapsamına alındı. Bunlardan birisi de Elbistan Şeker Fabrikası. Şeker fabrikaları, Cumhuriyet’in kuruluşundan hemen sonra ilk kurulan sanayi tesisleridir. Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları, Türkiye’yi nasıl ayağa kaldırırız diye düşünüp şeker fabrikalarını kurmuşlardır. O günden bu güne bu fabrikalarda binlerce insan ekmek yemiştir. Şimdi ne oldu da neden satıyorsunuz? Kime peşkeş çekeceksiniz? Bu paraları kime vereceksiniz?” dedi.

Şeker fabrikalarının, arazileri kıymetli olduğu için satılmak istendiğini savunan Öztunç, şöyle devam etti:

 

“2002’den bugüne kadar AKP, Türk Telekom, PETKİM, TEDAŞ, TÜPRAŞ, Seydişehir Eti Alüminyum Tesisleri, SEKA, TEKEL’in hem içki hem sigara bölümü, ETİ Bakır, Ereğli Erdemir Çelik, Ereğli Limanı, İskenderun Demir Çelik, İskenderun Limanı’nı sata sata satmış hepsini. Bunlar mirasyedi. Bir de lafa gelince ne yaptılar diyorlar. Mustafa Kemal ne yaptı diyorlar. Çivi üstüne çivi mi çaktınız diyorlar. Siz, Mustafa Kemal Atatürk’ün, ondan sonra gelen Cumhuriyetin liderlerinin hepsinin yıllarca yaptıklarını satıyorsunuz, paraya çeviriyorsunuz. Para da ortada yok. Kala kala bir şeker fabrikaları kalmıştı; o da gidecek. Elimizde bir tek hava kalacak. Becerebilseler havayı da satacaklar.

Biz şeker fabrikalarının satılmasına ve özelleştirilmesine karşıyız. Elbistan Şeker Fabrikası satıldığı zaman işçiler işsiz kalacak, üretim düşecek, çiftçi pancarını veremeyecek. Alan adam ise arazisi yüzünden bunu alıyor. Şeker fabrikasının arazisi çok büyük. Hepsi şehrin içinde kalmış; arazileri ciddi değerlenmiş. Elbistan Şeker Fabrikası’nın arazisini satacaklar, peşkeş çekecekler. Oraya binalar dikecekler. Rezidanslar yapacaklar ve insanlar devletin malı olan o yerler birkaç kişinin üzerine geçecekler. Oradan para kazanacaklar ve zengin yaratacaklar. Birileri de hakkını ve payını alacak. Biz bu yüzden şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşıyız. İyi bir üretim mi istiyorsun? Güzel bir yönetim getirirsin, iyi bir genel müdür atarsın. Oranın kapasitesini arttırırsın ve geliri büyütürsün. Bunlar işin kolayını seçiyorlar.”

Özelleştirmeye karşı olarak 27 Şubat 2018 Salı günü saat 15.00’te CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba başkanlığında bir heyetin Elbistan’da olacağını hatırlatan Öztunç, “Kırklareli Milletvekilimiz Turabi Kaya, Tokat Milletvekilimiz Kadim Durmaz, Bursa Milletvekilimiz Orhan Sarıbal da bu heyette yer alacak. Yalova Milletvekilimiz Muharrem İnce’nin katılma ihtimali de var. Hep beraber Elbistan Şeker Fabrikası’nın girişinde burasının özelleştirilmesinin yanlış olduğunu hem Elbistanlıya hem de Türkiye’ye haykıracağız. Şeker Fabrikasını savunmak tüm Elbistan’ın görevi olmalı. Burası hepimizin ortak malı. Gün bu gündür. Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, işçiler, sendikalarla bütün Elbistanlıları bekliyoruz. Bu gün kendi özvarlığımıza, devletimizin bize verdiği o fabrikaya sahip çıkma günüdür” cümlelerini kullandı.


Yakup YÜKSEL / 06-04-2019 11:32:00

Allah(cc) yar ve yardımcımız olsun. Karınca misali safımız belli.. ELHAMDÜLİLLAH.FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI