Bugun...Çanakkale, Türk’ün, şartlar ne kadar zor olursa olsun, daha çok şeyler başarabilecek güç ve inanca sahip olduğunu göstergesidir
Tarih: 18-03-2019 11:28:26 Güncelleme: 18-03-2019 11:34:26 + -facebook-paylas
Tarih: 18-03-2019 11:28

Çanakkale, Türk’ün, şartlar ne kadar zor olursa olsun, daha çok şeyler başarabilecek güç ve inanca sahip olduğunu göstergesidir

Adnan Güllü Çanakkale ruhunu liseliler üzerinden araştırdı anlattı.

 

 

MEZUN VERMEYEN LİSELER...

 

1915 yılında okulun son sınıf öğrencilerinin Çanakkale Savaşı’na katıldığını ve bir daha dönmediklerini ifade eden Sivas Lisesi Müdürü Osman Yekeler, öğrencilerinin o yıl şehit düştüğünü söyledi. Yekeler, şunları söyledi:

 

"Bu okula müdür olduktan sonra arşivi incelemeye başladım.

Sivas Lisesi’nin kurulduğu günden itibaren, verdiği mezunların isimlerinin yer aldığı 125 yıllık Osmanlıca bir defter buldum. Bu defterde 1913 ile 1914 arasında, Sivas Lisesi’nin mezun verdiği öğrencilerin isimleri yer alıyor. Ancak 1915 yılı diploma defterinde boş bulunuyor.

Ardından 1916 mezunlarının ismi yer alıyor.

Çünkü o senenin son sınıf öğrencileri Çanakkale’ye gitmiş ve şehit olmuşlar. Onların dönüşleri olmamış, Allah mekanlarını cennet etsin.


Şu an, Çanakkale’ye gidip, Şehit olan öğrencilerimizin isimlerini tespit etmeye çalışıyoruz. 125 yıllık Osmanlıca bir defterdeki yazıyı okumakta zorlanıyoruz.


Okulumuzdan 18 şehit olduğu söyleniyor. Ama onların isimlerini de diploma defterine yazmamışlar, o sayfayı boş bırakmışlar. Kütükten bulmamız gerekecek, onun için uğraşıyoruz."

 

 

O dönem savaşa Türkiye’den 5 lisenin öğrenci gönderdiğini belirten Yekeler;

 

"Sivas Lisesi 


İstanbul Galatasaray Lisesi, 


Erzurum Lisesi, 


Kastamonu Lisesi


Konya Lisesi 


O yıl mezun verememiş" diye konuştu.

 

Kaynak: Tarih Gazetesi (2017)

 
 

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
YUKARI