Bugun...



Afşin’de girdi sağlayacak yatırımların içinde olacağız.”
Tarih: 26-04-2019 08:45:01 + -


Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “Yeni dönemde inşallah hem kültür hem de turizm anlamında farklı bir Afşin planlıyoruz. Biz hem enerji üretim havzası olan hem de turizmden pay alan bir Afşin hayal ediyoruz” dedi.

facebook-paylas
Tarih: 26-04-2019 08:45

Afşin’de girdi sağlayacak yatırımların içinde olacağız.”

Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Yaptıklarını ve yapacaklarını değerlendirdi.

Afşin bölgenin parlayan yıldızı olacak


Genel bütçede yapacağımız yatırımlar, kamulaştırmalar, arkeolojik kazılar var. İnşallah bu dönemde onları yapmayı hayal ediyoruz. Biz hem enerji üretim havzası olan hem de turizmden pay alan bir Afşin hayal ediyoruz.

 

Bunları Afşin halkına alternatif gelir kaynağı olarak düşünüyoruz.

 

Sosyal tesislerimiz çoğalmaya başladı.

Hem kamu yatırımları hem de özel sektör tarafından yapılan tesisler. Buda özellikle şehrin yaşanılabilirlik kriterini anlamında Afşin’e önemli bir katkı sağlıyor. Bunları da devam ettirmeye ve desteklemeye devam edeceğiz.

 

Eksik olan hizmetler tamamlanacak.

Örnek verecek olursak Afşin’de 30 tane Taziye Evi açılışını yaptık bizim dönemimizde.

 

Afşin’de 66 mahallemiz var, inşallah her bir mahallemize asgari bir tane Taziye Evi hayal ediyoruz. İnşallah bu hayalimizi de gerçekleştiririz. Seçim Beyannamemizde yer alan Millet Bahçesi’ni, Büyükşehirle birlikte yapılacak inşallah. Yine 235 dönümlük bir alanda içinde Millet Konağı’nın bulunduğu, sosyal, spor alanları, gezinti ve dinlenme alanları bulunan bir Millet Bahçesi en büyük hayalimiz. İnşallah Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.


Yeni Belediye Hizmet Binasını planladıklarını aktaran Başkan Güven, bu binanın yeşil etiketli bir bina olacağını ve bunun da Türkiye’de bir ilk olacağını kaydetti.

Başkan Güven, sözlerinin devamında şunları dedi: “Yeşil etiketli bir hizmet binası planladık. Burada gri su kullanılacak, kendi enerjisini üretecek, soğutma ve ısıtma ihtiyaçları minimum da olacak. Ama vatandaşa hizmet anlamında ergonomik tasarlanmış bir hizmet binası hayal ediyoruz.

 

Projelerimiz bitmek üzere. Yeşil etiketli bir bina olması hasebiyle bölgedeki ilk bina olacağını düşünüyorum. Türkiye’de yeşil etiketli hizmet binaları var, ben takip ediyorum. Herhalde kamu kurumları anlamında ilk yeşil etiketli bina Afşin’de olacak. Yeşil etiketten maksadımız, binanın yeşil olması yâda yeşile boyanması değil çevreye zarar vermeden katkı sağlayarak faaliyetlerine devam etmesidir.

Hizmet binamızda yağmur sularını biriktirerek peyzaj ve sulamada gri su kullanacağız. Bina bir taraftan Afşin halkına hizmet verirken diğer taraftan da ihtiyaç duyduğu enerjiyi kendi üretecek.

 

Afşin ve bölge olarak özellikle güneş enerjisi verimliliğinde 2’ci derece bir yer. Afşin’de güneş enerjisi santralleri var.

 

Bizde belediye olarak güneş enerjisi santralini 1 haftaya kadar hizmete açıp üretime geçeceğiz.

 

Bu imkânları kullanacağız. Belediye binasının yeşil etiketli olması da örnek teşkil etmesi açısından önemli. Ekolojiye ve ekonomiye sağladığı katkı anlamında önemli. Biz bu hizmet binasını yapmak istiyoruz. Rabbim inşallah nasip eder bize.

“Eshabı Kehf için Unesco’ya kalıcı miras listesinde olması yönünde başvurumuzu yaptık” diyen Başkan Güven, son olarak sözlerine şunları ekledi: “Bu konu ile ilgili personelimizi eğitime gönderdik.

İnşallah AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal ve diğer milletvekillerimizin desteğiyle kalıcı listeye aday olmak istiyoruz.

 

Bir Göbeklitepe, Afrodisdas gibi Eshabı Kehf’in de Unesco’nun kalıcı listesinde yer almasını istiyoruz.

 

Bu etiket değil tanıtım anlamında da çok önemli. Biliyorsunuz ki bu tanıtımlar için dünya genelinde milyon dolar ödenekler ayrılıyor. Ama Unesco listesine girdiğiniz zaman bu milyon dolarlık tanıtım bütçelerini kullanmadan aynı etkiyi yaratmış oluyorsunuz. Yapılan istatistiklere göre dünyada üzerinde seyahat eden turistlerin yüzde 30’u Unesco listesine göre seyahat ediyor. Bu da bölgemizin tanınırlığı ve dünya üzerinde tanıtılması anlamında çok önemli.

 

3-5 milyon dolarlık bütçeler yapmadan Unesco kalıcı listesinde yer alarak tüm dünyaya bölgenizi şehrinizi sahip olduğunuz değerleri tanıtmış oluyorsunuz. Bunula ilgili çabamız ve gayretimiz olacak inşallah, destek anlamında basın camiası da bizim en büyük destecimiz olur diye düşünüyoruz.

 

Kahramanmaraş’ta Unesco geçici listesinde olan oraya alınmaya değer bulunan tek yer Eshabı Kehf.

 

Bu sadece Afşin’in değil tüm Kahramanmaraş’ın ortak değeridir. İnşallah bu konuda siz basın mensuplarından destek bekliyoruz.

Afşin halkı bize dua etsinler. Duaları olduğum sürece biz hizmet etmeye devam edeceğiz. Dualarına muhtacız. Dualarını istiyoruz inşallah.”

 






FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GÜNCEL Haberleri

YUKARI